Additional information
| Gender | Unisex |
|---|---|
| MFG Reference # | 196 |
| Movement | Automatic |
| Case Materials | 18K Gold |
| Case Description | Sapphire Crystal Glass Back |
| Case Size | 38.5mm |
| Case Thickness | 7.4mm |
| Crystal | Sapphire crystal glass with anti-reflective coating on inner side |
| Complications | Hours. Minutes, Small Seconds |
| Power Reserve | 50 Hours |
| Water-Resistance | 3 ATM |
| Dial Colors | White Silver-Plated |
| Dial Features | Gold Hands |
| Strap | Horween Genuine Shell Cordovan remborde black |
| Import to Chrono24 |








