Additional information
| Gender | Mens |
|---|---|
| MFG Reference # | 5054 3640 O52A |
| Movement | Automatic |
| Case Materials | Red Gold |
| Case Description | Secured movement, Sapphire Case Back |
| Case Size | 43mm |
| Case Thickness | 13.4mm |
| Crystal | Scratch-Resistant Sapphire Crystal |
| Complications | Hour, Minutes, Seconds, Complete Calendar, Moon Phase |
| Power Reserve | 72 Hours |
| Water-Resistance | 30 Bar |
| Dial Colors | Blue |
| Dial Features | Moonphase Display, Luminous Hands and Hour Markers, Month, Day, & Date Indicator |
| Strap | Sail Canvas Fabric, Pin Buckle |
| Import to Chrono24 |








