Additional information
| Gender | Mens |
|---|---|
| MFG Reference # | 295396-5001 |
| Movement | Self-Winding Mechanical |
| Case Materials | 18K Rose Gold |
| Case Description | Sapphire Crystal Case Back, Screw-Down Crown |
| Case Size | 41 mm |
| Case Thickness | 8mm |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Complications | Chronometer certified (COSC), Stop second, Hour, Minutes, Seconds |
| Power Reserve | 60 Hours |
| Water-Resistance | 100M |
| Dial Colors | Brown |
| Dial Features | 18k rose gold hands |
| Strap | 18K Rose Gold |
| Import to Chrono24 |








