Additional information
| Gender | Mens |
|---|---|
| MFG Reference # | IW329602 |
| Movement | Automatic, Self-Winding, Pellaton Automatic Winding |
| Case Materials | 18K 5N Gold |
| Case Description | Glass secured against displacement by drop in air pressure |
| Case Size | 42mm |
| Case Thickness | 14mm |
| Crystal | Sapphire crystal with anti-reflective coating on both sides, Convex |
| Complications | Central hacking seconds, Perpetual calendar with displays for the date, day, month, year in four digits and perpetual moon phase, Hours, minutes |
| Power Reserve | 60 Hours |
| Water-Resistance | 10 Bar |
| Dial Colors | Green |
| Strap | Green buffalo leather |
| Import to Chrono24 |








