Additional information
| Gender | Mens |
|---|---|
| MFG Reference # | 310.20.42.50.02.001 |
| Movement | Manual Winding |
| Case Materials | Stainless Steel, 18K Moonshine Gold |
| Case Description | Sapphire Crystal Case Back, Bezel with Tachymeter Scale, Black Ceramic Bezel |
| Case Size | 42 |
| Crystal | Domed, scratch‑resistant sapphire crystal with anti‑reflective treatment inside |
| Complications | Tachymeter scale, Hour, Minutes, Seconds, Small seconds counter, 30-Minute Counter, 12-Hour Counter |
| Power Reserve | 50 Hours |
| Water-Resistance | 5 Bar, 50M |
| Dial Colors | Silver |
| Dial Features | 18K Moonshineâ„¢ Gold hands, Galvanic 18K Moonshineâ„¢ Gold subdials |
| Strap | Stainless Steel, 18K Moonshineâ„¢ Gold |
| Import to Chrono24 |








